A strandlabdarúgás egy labdajáték, melyet homokon játszanak. Az első próbaeseményt 1992-ben rendezték Los Angelesben. Ezen a tornán tökéletesítették a szabályokat, melyek alapvetően azóta is változatlanok. Látványos sportág.
A játék elődjét a brazil tengerpartokon játszották és miután felkarolták rövid idő alatt népszerűvé vált szerte a világon.
Korábbi ismert nagypályás labdarúgók, mint Míchel, Julio Salinas, Éric Cantona, Romário, Zico is népszerűsítették a játékot. Az első világbajnokságot 1995-ben rendezték Rio de Janeiroban, Brazíliában.
Szabályok
- A játéktér hosszúkás, téglalap alakú, hossza 35–37 méter, szélessége 26–28 méter.
- A játéktérnek homoknak kell lennie. Az oldalvonalak vastag szalaggal vannak megjelölve.
- Két csapat vesz részt a mérkőzésen. A játéktéren egy időben maximum 5 játékos tartózkodhat.
- Kötelező kapust megnevezni, a játékosokat pedig számozott mezzel ellátni.
- A cserejátékosok száma 7 fő, cserelehetőségeket korlátlan számban lehet végrehajtani.
- A mérkőzés kezdetén legalább 3 játékosnak a pályán kell tartózkodnia. ha bármelyik csapat létszáma kiállítások, sérülések következtében kettőre csökken, a mérkőzést be kell fejezni.
- A játékidő háromszor 12 perc, a szünet nem lehet több 1 percnél. Mindkét csapat jogosult 1 perces időkérésre félidőnként.
- Csak közvetlen szabadrúgás van. A büntetőrúgást, 8 méterről, a büntetőpontról kell elvégezni, Büntetőrúgáskor csak a kapus tartózkodhat a büntetőterületen belül.
- Valamennyi játékosnak, kivéve a rúgó játékost, legalább öt méter távolságra kell elhelyezkedni a labdától.
- A büntetőrúgást végző játékosnak a labdát előre kell rúgnia és ő már csak akkor rúghat ismét labdába, ha közben már egy másik játékos is hozzáért.
- Bedobásból, berúgásból közvetlenül nem lehet gólt elérni, amennyiben mégis a hálóba kerül a labda, úgy kapus kidobással kell folytatnia a játékot.
- A kapuskidobásból közvetlenül gólt nem lehet elérni. A kapus a saját csapattársától feléje szándékosan lábbal hazaadott labdát csak lábbal játszhatja meg.
- A kapus gólt csak úgy érhet el ha már játékba került a labda és egy másik csapattársa által kapta azt vissza. Személyi hiba: minden olyan vétség esetén, amiért szabadrúgás jár, a vétkes játékos személyi hibapontot kap.
- Ha egy játékos összegyűjt egy mérkőzés folyamán a négy (4) személyi hibapontot, akkor az adott mérkőzésen tovább nem szerepelhet, de helyére azonnal beállhat csapattársai közül valaki.
- A csapaton belüli egyéni személyi hibák összege adja a csapathibapontok számát. Ha egy csapat egy félidőben összegyűjtött öt (5) személyi hibát, akkor az ellenfél sorfal nélkül, nyolc (8) méterről büntetőrúgást rúghat.
- Az első büntető az ötödik személyi hiba begyűjtésével jár és ezt követően minden szabálytalanság után, de csak is nyolc méterről. Az újabb félidő elkezdésekor a csapat személyi hibapontokat újra kezdik számolni